ODSZKODOWANIA
- za wypadki w rolnictwieOdszkodowania za wypadki w rolnictwie
Wypadki w gospodarstwie rolnym, wypadki przy żniwach i pracach rolniczych, wypadki z udziałem pojazdów i maszyn rolniczych
Zgodnie z prawem rolnicy (podobnie jak kierowcy pojazdów mechanicznych) są zobligowani do wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej posiadanego gospodarstwa rolnego (OC rolników), z którego możesz domagać się odszkodowania. Ubezpieczenie pokrywa wszelkie szkody powstałe na terenie gospodarstwa rolnego, wyrządzone przez rolnika, osobę pozostającą w gospodarstwie domowym lub pracowników gospodarstwa.
Należy pamiętać, że każdy Pokrzywdzony w wypadku przy pracy rolniczej lub w gospodarstwie rolnym ma prawo dochodzić roszczeń odszkodowawczych w celu zrekompensowania poniesionych strat i krzywdy.
Odszkodowanie z tytułu OC rolnika przysługuje Poszkodowanym za wszelkie szkody wyrządzone przez rolnika, osoby przebywające z nim we wspólnym gospodarstwie domowym oraz osoby wykonujące prace w gospodarstwie rolnym, które powstały w wyniku prowadzonych prac polowych, związane z ruchem na drogach publicznych pojazdów zaprzęgowych, pędzeniem bydła, a także pojazdów wolnobieżnych użytkowanych w gospodarstwie rolnym. Odpowiedzialność odszkodowawcza powstaje w chwili śmierci osoby, uszkodzeń ciała, rozstroju zdrowia oraz w przypadku zniszczenia bądź uszkodzenia mienia. W zależności od strat, masz prawo dochodzić różnych świadczeń od ubezpieczyciela.
Rodzaje roszczeń czyli kiedy możemy się wspólnie starać o odszkodowanie za wypadek w rolnictwie:




Utrata bliskiej osoby w wyniku wypadku w gospodarstwie rolnym
Kiedy następuję wypadek rolnika ze skutkiem śmiertelnym, najbliższa rodzina zmarłego ma prawo ubiegać się o zadośćuczynienie, stosowne odszkodowanie i inne świadczenia:
- Zadośćuczynienie za doznaną krzywdę, cierpienia fizyczne i psychiczne najbliższych członków rodziny zmarłego.
- Stosowne odszkodowanie z tytułu znacznego pogorszenia sytuacji życiowej najbliższych po śmierci Poszkodowanego.
- Zwrot kosztów związanych z pochówkiem i pogrzebem zmarłego Poszkodowanego, poniesionych przez członków rodziny (np. miejsce na cmentarzu, trumna, nagrobek, stypa (konsolacja), ceremonia pogrzebowa, kwiaty, znicze, ubrania dla zmarłego, ubrania żałobne dla rodziny).
- Renta alimentacyjna po śmierci Poszkodowanego – przysługuje najbliższej rodzinie np. małżonkowi, dzieciom, rodzicom, wobec których na zmarłym ciążył obowiązek alimentacyjny i które za życia Poszkodowany wspierał stale i dobrowolnie finansowo.
Najczęstsze wypadki w rolnictwie:
- wypadki z udziałem maszyn rolniczych (potrącenia przez traktory czy kombajny, ucięcia dłoni, rąk, kalectwo),
- zatrucia środkami chemicznymi czy pestycydami,
- poślizgnięcia i potknięcia
- poparzenia;
- urazy spowodowane podnoszeniem ciężarów o niedopuszczonej normie;
- wypadki spowodowane przez zwierzęta.
Do wypadków w rolnictwie dochodzi bardzo często, a ich powodami są głównie nieuwaga i brak należytej ostrożności. Pracownicy doznają najczęściej urazów dłoni (obcięcie palce, dłoni, złamania) na skutek napraw pojazdów podczas ich pracy. Często dochodzi do wypadków śmiertelnych. Wypadkom w rolnictwie ulegają również dzieci pozostające w gospodarstwie, które często pomagają rodzicom w pracach polowych lub wręcz prowadzą pojazdy bez uprawnień.
Możemy Ci pomóc
Skontaktuj się z nami, wypełniając formularz
a sprawdzimy, jak możemy Ci pomóc.